Vysvětlivky

lambda zeměpisná délka vybraného místa pozorovatele
phi zeměpisná šířka vybraného místa pozorovatele
h nadmořká výška vybraného místa pozorovatele
východ,západokamžik a azimut východu/západu nebeského tělesa vypočtený pro danou zeměpisnou polohu pozorovatele a ideální horizont. Při výpočtu je započtena refrakce při obzoru 34'. Východy/západy Slunce a Měsíce jsou uváděny pro jejich horní okraj. Časové hodnoty jsou uváděné v středoevropském čase(SEČ). Azimut je uveden ve stupních.
průchod, pravé poledneokamžik průchodu středu kotouče nebeského tělesa/Slunce místním poledníkem v středoevropském čase (SEČ) uváděný spolu s výškou tělesa ve stupních nad ideálním obzorem v místě o zadané zeměpisné poloze.
fáze Měsíce poměr osvětlené plochy k celkové ploše kotouče. Hodnota 0 značí nov, 0.5 čtvrť a 1 úplněk. Znak C resp. D značí Měsíc couvající resp. dorůstající.
soumrak časový interval před východem a po západu Slunce, kdy je povrch Země v daném místě osvětlován slunečním světlem pocházejícím z rozptylů ve vyšších vstvách atmosféry. Rozlišujeme soumrak občanský, nautický a astronomický. Hranice soumraků jsou určené empiricky.
Občanský soumrak začíná ráno před východem a končí večer po západu Slunce v okamžiku, kdy se střed slunečního disku nachází 6 úhlových stupňů pod ideálním obzorem. Odpovídá období, kdy lze za jasného počasí po západu či před východem Slunce venku provádět běžnou denní činost bez nutnosti umělého osvětlení.
Nautický soumrak začíná ráno před východem a končí večer po západu Slunce v okamžiku, kdy se střed slunečního disku nachází 12 úhlových stupňů pod ideálním obzorem. Odpovídá období, kdy mořský horizont není viditelný, lze venku rozeznat hlavní obrysy předmětů a jasnější hvězdy. Na lodích je třeba rozsvítit poziční světla.
Astronomický soumrak začíná ráno před východem a končí večer po západu Slunce v okamžiku, kdy se střed slunečního disku nachází 18 úhlových stupňů pod ideálním obzorem. Na konci a před začátkem tohoto soumraku rozptýlené světlo ze Slunce vůbec neruší astronomická pozorování.
Okamžiky začátků a konců soumraků jsou uváděné ve středoevropském čase(SEČ).
Azi, h zdánlivé topocentrické obzorníkové souřadnice. Azimut (Azi) a výška (h) nebeského tělesa nad oborem opravené o planetární aberaci, precesi a nutaci Azimut počítán od jižní větve poledníku kladně směrem na západ od 0st. do 360st., výška nad obzorem od -90st. do +90st.

K výpočtu je užito Planetárních a lunárních efemerid DE405/LE405 spravovaných Jet Propulsion Laboratory
KAR 1.31 (2011-01-01) /amd64/
Kleťská astronomická ročenka on-line je určena pouze pro nekomerční využití!
(C) Klet' Observatory 2001-2010


Observatory and Planetarium Ceske Budejovice  
CNW_Counter