JUPITER SE POTKAL SE SATURNEM A SOUTĚŽ ZNÁ SVÉ VÍTĚZE!
V prosinci se odehrálo nejbližší setkání planet Jupiter a Saturn na obloze za posledních 400 let.
Náročné soutěže vypsané českobudějovickou hvězdárnou pro tuto mimořádnou příležitost se zúčastnila řada odvážlivců.
Nyní přichází čas odměnit úspěšné "lovce" a objasnit, v čem spočívala tato pátrací hra.
Po celý prosinec, hned po západu Slunce, zářily nízko nad obzorem dva nápadné body – obří plynné planety Jupiter a Saturn. Den za dnem se k sobě zvolna přibližovaly až do 21. prosince, kdy téměř splynuly v jednu „hvězdu“. Takto těsná konjunkce naposledy nastala v roce 1623 a znovu se zopakuje až roku 2080.
Vzhledem k poloze českobudějovické hvězdárny (mezi vzrostlými stromy) a aktuální situaci (omezené pořádání akcí) zůstalo pozorování tohoto úkazu doménou jednotlivců. Stačilo si najít vhodné místo s výhledem a mít štěstí na počasí. Hvězdárna však připravila kampaň upozorňující na tuto událost a osvětlující zajímavé detaily nebeského představení včetně historického kontextu. Kromě toho vyhlásila i soutěž, v níž motivovala hravé a zvídavé jedince k pátrání po indiciích – tajuplných klíčových slovech.
Po Budějovicích byly k vidění plakáty a také čtyři billboardy, z nichž každý obsahoval právě jednu indicii. Jejich nalezení a sepsání klíčových slov bylo klíčem k úspěchu. Přes značnou obtížnost soutěže převýšil počet účastníků očekávání. Zde jsou všechny čtyři správné odpovědi a jejich význam: KRALOMOC (jméno pro planetu Jupiter z doby národního obrození), HLADOLET (jméno planety Saturn z téhož období), KOZOROH (v tomto souhvězdí se během konjunkce dané planety nacházely), SPOLU.
Budějovická hvězdárna slíbila odměnit tři nejrychlejší a dále také tři náhodně vylosované řešitele hodnotnými cenami s tematikou astronomické fotografie. Vítězové již byli kontaktováni, všem zúčastněným náleží sympatie za nasazení. Šťastný nový rok a dobré výhledy nejen na oblohu přeje Hvězdárna a planetárium České Budějovice.
Soutěž probíhala od 15.12.2020 do 31.12.2020.
Úplná pravidla soutěže „Konjunkce Jupiter & Saturn 2020“.pdf
Nebeská tělesa nám letos v předvánočním čase přichystala jedno neobvyklé a krásné představení. Blízké setkání dvou největších planet Jupiteru a Saturnu na večerní obloze v pondělí 21. prosince 2020.
Po celý prosinec můžeme hned po západu Slunce, nízko nad jihozápadním
obzorem, sledovat dva nápadné zářící body – obří plynné planety Jupiter
a Saturn, přičemž Jupiter je z daného páru tou jasnější. Den za dnem se
k sobě zvolna přibližují a to až do 21. prosince, kdy téměř splynou v
jednu „hvězdu“. Něco podobného se naposledy událo v roce 1623 a znovu
se zopakuje až za šedesát let, v roce 2080!
Ono přiblížení se odborně nazývá konjunkce a dochází k ní jednou
za zhruba dvacet let. Většinou ovšem bývají obě planety na pozemské
obloze od sebe o dost dál. Letos se však přiblíží na pouhých 6 úhlových
minut, tedy jednu pětinu průměru měsíčního úplňku. K pozorování není nutný
žádný dalekohled, důležitější je volný výhled k jihozápadnímu obzoru a
samozřejmě jasná obloha. Jupiter a Saturn budou vidět jako jedna splývající
jasná "hvězda" pouhým okem. Pokud nějaký dalekohled máte, určitě se na
planety podívejte i s ním. Bude to stát za to!
Planeta Jupiter oběhne Slunce jednou za 11,86 pozemského roku, Saturn se
pohybuje ve větší vzdálenosti,
takže jeho „rok“ trvá 29,65 let. Zhruba jednou za dvě desetiletí se proto na
pozemské obloze sejdou blízko sebe. A někdy dokonce výjimečně blízko sebe!
Samozřejmě pouze díky perspektivě, Jupiter od nás bude ve vzdálenosti 762
milionů kilometrů, Saturn asi dvakrát dále.
Obě planety si budou úhlově nejblíže právě v pondělí 21. prosince. Bude-li
jasno, na nic nečekejte! Půl hodiny po západu Slunce, kolem 16:30, je hledejte
nízko nad jihozápadním obzorem. Planety zapadají už v 18:30, takže pohled z
místa, odkud je dobrý výhled až ke vzdálenému horizontu, bude velkou výhodou.
V každém případě je třeba si vybrat místo s nerušeným pohledem k jihozápadnímu
obzoru, tedy bez stínění domy, stromy či kopci. Namíříte-li na Jupiter se
Saturnem dalekohled s velkým zorným polem, zahlédnete v něm obě planety
najednou. A s nimi i čtyři Jupiterovy největší měsíce Io, Europu, Ganymed a
Kalisto, a ve větších přístrojích dokonce Saturnův prstenec a jeho největší
měsíc Titan.
Už o týden dříve k sobě budou na nebi blíže než jeden úhlový stupeň, tj. dva měsíční úplňky. Ve čtvrtek 17. prosince se v jejich blízkosti ocitne i úzký srpek dorůstajícího Měsíce. Zajímavé to bude i den po nejtěsnějším setkání, tedy 22. prosince, kdy je spatříme v téměř totožné úhlové výšce nad obzorem. To už se ale od sebe budou pomalu vzdalovat.
Bude-li jasno, bude konjunkce viditelná ze všech míst s dobrým výhledem na jihozápadní obzor. Poloha českobudějovické hvězdárny však pozorování tohoto úkazu neumožňuje, neboť zde stíní vzrostlé stromy. Z tohoto důvodu jsme pro vás připravili mimořádnou soutěž astronomických rozměrů s hodnotnými cenami. Buďte ve střehu!
Hvězda betlémská je nebeský úkaz zmiňovaný v souvislosti s narozením Ježíše Krista v Evangeliu podle Matouše. V příběhu Hvězda vedla mudrce (krále) k nově narozenému Ježíškovi. Přestože se o to odborníci snaží již čtyři století, nepodařilo se jim doposud ztotožnit biblickou Hvězdu s reálným astronomickým objektem, jako je kometa či supernova. Pravděpodobně to ani není možné, neboť Bible je knihou víry, není přesnou historickou kronikou a jednotlivé zmínky, dle kterých by bylo možné přesně datovat Ježíšovo narození si navzájem protiřečí. V příběhu o Hvězdě se zřejmě odráží řada nápadných nebeských úkazů, pozorovatelných na obloze před přelomem letopočtu, stejně jako literární odkazy ze Starého zákona o příchodu Mesiáše. Jedním z oněch nápadných nebeských úkazů, který se udál v roce 7 př.n.l., byla třikrát opakovaná konjunkce tj. blízké setkání planet Jupiteru a Saturnu v Rybách. A v podstatě stejný úkaz budete moci spatřit letos těsně před Vánoci, v pondělí 21. prosince 2020 večer nad jihozápadním obzorem.
Konjunkci Jupiteru a Saturnu dává do souvislosti s pátráním po pravém datu narození Krista poprvé významný renesanční astronom Johannes Kepler s tím, že opakované setkání dvou největších planet zrodilo onu "zázračnou" Hvězdu ukazující k Betlému. Často se setkáte s "astrologickým" výkladem situace ve smyslu Jupitera jako královské planety, Saturnu jako židovské planety a znamení Ryb symbolizujícího tehdejší Palestinu. Tato interpretace však ve skutečnosti pochází až z doby pozdější a ignoruje fakt, že vznikající křesťanské společenství ani původní židovské náboženství nebylo příznivcem pohanské astrologie.
O Hvězdě betlémské si můžete přečíst více ve článkách na serveru komety.cz:
HVĚZDA BETLÉMSKÁ?
HVĚZDA BETLÉMSKÁ A KEPLER
HVĚZDA BETLÉMSKÁ!!!