Czech   English   Deutsch

Pořady pro střední školy

Naše hvězdárna nabízí pořady pro studenty všech ročníků a typů středních škol.

POŘADY VYBÍREJTE DLE VAŠICH ČASOVÝCH MOŽNOSTÍ!!! Délka pořadů nelze z provozních ani technických důvodů libovolně měnit. Jaký pořad zvolíte (případně jejich kombinaci) je jinak čistě na vašem výběru :-)

Planetárium - 52 míst

Podstatou pořadu v planetáriu je seznámení s objekty denního i nočního nebe (Slunce, Měsíc, planety, hvězdy a nejznámější souhvězdí) a základní orientace na noční obloze. Umělá obloha je prezentována v takové podobě, v jaké je možno ji vidět v den návštěvy planetária ve skutečnosti. Komentář je přizpůsoben studentům podle jejich věku a zájmu a je veden formou cílených otázek k chápání základních astronomických faktů tak, aby byli studenti následně schopni samostatné orientace na hvězdném nebi.

Pořad trvá cca 55 min a může být doplněn seznámením se zdánlivým ročním pohybem Slunce po ekliptice, se souhvězdími zvěrokruhu, ukázkou oblohy viditelné ze severního pólu a rovníku.

Kinosál - 70 míst

V kinosále hvězdárny s kvalitní projekcí a ozvučením uvádíme dva typy pořadů: filmy nebo pásma filmů a pořady živě komentované lektorem, které přizpůsobujeme věku a zájmu návštěvníků.

Kopule s dalekohledy - 25 míst

Za jasného počasí lze v kopuli hvězdárny od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00 hodin pozorovat Slunce. Výklad je přizpůsoben věku a zájmu studentů. Prohlédnete si vybavení hvězdárny a dozvíte se např. jaké typy dalekohledů se v astronomii používají, jaké nejmodernější a největší přístroje máme v současné době k dispozici.
Doba prohlídky cca 15 - 20 minut. Kapacita pouze 25 míst! U početných školních návštěv je třeba rozdělit studenty na několik skupin, čímž se prodlouží celková doba exkurze.

 

Na paprsku světla (16 min, film)

Pojďme si představit nepředstavitelné! Jak veliký je vlastně vesmír? A co všechno v něm najdeme? Co je to galaxie nebo mlhovina? Jak vypadá Mléčná dráha? Kde se nachází naše Sluneční soustava? Právě to nabízí film Na paprsku světla, v němž se vypravíme do ohromujícího kosmu. Rychlostí světla poletíme od Slunce až po neuvěřitelná vesmírná zákoutí vzdálená triliardy kilometrů a cestou si prohlédneme zblízka nejznámější objekty nebe. Cesta nám zabere "pouhých" 10 miliard let.

O sluneční soustavě (25 min, film)

Film o sluneční soustavě včetně nejnovějších poznatků pro starší věkovou kategorii. Jeho obsahem jsou jak nejdůležitější fakta o Slunci a jednotlivých planetách, nejvýznamnějších měsících, planetkách, tělesech Kuiperova pásu a kometách, tak stručně popsaný vývoj sluneční soustavy.

Kam sahá gravitační pole Slunce (15 min, film)

Film o gravitaci jako univerzální síle. Gravitační zákon je zde podaný nenáročnou formou s konkrétními příklady a jeho projevy ve všedním životě, v blízkém i vzdáleném vesmíru.

Zatmění Slunce a Měsíce (45 min, s živým komentářem)

V tomto pořadu se podrobně seznámíte s pohybem Měsíce kolem Země, se střídáním jeho fází a se zatměními, která jsou tímto pohybem způsobena. Jaké bylo poslední zatmění, a kdy bude následující? Proč je zatmění Slunce vzácnější než zatmění Měsíce?

Vzdálený vesmír (60 min, s živým komentářem)

Pořad o vzniku a vývoji vesmíru, o životě hvězd, o galaxiích, mlhovinách i o skryté hmotě a nejrůznějších bizarních objektech, jakými jsou např. kvasary nebo černé díry. Provázet nás budou snímky a animace vytvořené ze záběrů pozemských dalekohledů a také Hubblova kosmického teleskopu, který krouží kolem Země a umožnil nám nahlédnout až téměř k hranicím viditelného vesmíru. Pořad je určen pro starší žáky a studenty středních nebo vysokých škol a předpokládá zvládnutí znalostí základních fyzikálních principů a učiva o sluneční soustavě.


© 1996-2025, HaP České Budějovice-Kleť | Realizace Kostax s.r.o.
| počet návštěv: 4 952 439 od 1. 9. 1996 | Prohlášení o přístupnosti twitter instagram youtube facebook