Nechte se zavést do světa asteroidů či trpasličích planet a jejich úžasných detailů a zajímavostí. Výstava prezentuje snímky získané při průletech vesmírných sond kolem planetek. Obrázky jsou volně přístupné na venkovní galerii na plotě 24 hodin denně - a také uvnitř ve vstupní hale hvězdárny v otevírací době. Vstup je zdarma.
Sondy planetky míjely mnohdy v neuvěřitelné blízkosti a některé dokonce přistály na povrchu. Působivé snímky jsou doplněny popisky se spoustou zajímavostí a údajů o planetkách.Na fotografiích pózuje trpasličí planeta Ceres, s průměrem skoro 1000 km největší těleso hlavního pásu asteroidů, či Pluto, Vesta, Eros nebo Arrokoth. Vedle jednotlivých portrétů planetek spatříte i srovnání jejich velikostí a dozvíte se o jejich původu.
Ve Sluneční soustavě se potulují spousty balvanů od velikostí několika metrů až po stovky kilometrů v průměru. Pohledem pozemských dalekohledů vypadají jako drobné tečky, ale k několika z nich se již vypravily kosmické sondy a provedly detailní průzkum zblízka. Pořídily působivé fotografie či odebraly vzorky z povrchu a dopravily je na Zemi.
Některé asteroidy obíhají kolem Slunce bezpečně daleko, jiné mohou křížit oběžnou dráhu Země a v budoucnosti tak hrozí těsnějším přiblížením či dokonce srážkou s naší planetou. Observatoře po celém světě planetky sledují a ze sdílených dat vypočítávají přesné dráhy i pravděpodobnost střetu se Zemí. Součástí této kosmické hlídky je i Observatoř Kleť.
Nová výstava byla otevřena 26. dubna za účasti astronoma Jiřího Duška, ředitele Hvězdárny a planetária Brno a senátora, a Pavla Hrocha, radního pro oblast kultury Jihočeského kraje. Výstava je součástí letošního jubilejního „roku planetek“. Před 120 lety poprvé pozoroval planetky Johann Zink z Českých Budějovic a o sto let později, roku 2002, začalo pozorování moderním teleskopem KLENOT na Observatoři Kleť.
Osobnosti českobudějovické historie a po nich pojmenované planetky objevené na Kleti.